A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Čína - Peking - Průvodce

Hlavní město Číny Peking (čínsky Beijing) se rozprostírá na okraji Velké čínské nížiny. Rozsáhlé území města (administrativní území měří 16 800 km2) má tedy rovinatý charakter, přičemž ze tří světových stran je chráněno kopci a horami. Od moře je hlavní město vzdáleno necelých 200 km.
Zakázané město, Náměstí Nebeského klidu, Letní palác, Chrám Nebes, Lámaistický chrám, Zoo, Ostatní zajímavá místa v Pekingu

V současnosti je pro čínskou metropoli charakteristický především prudký rozvoj města, který, doslova před očima, mění Peking od tradičního čínského velkoměsta po moderní světovou metropoli. S tímto rozvojem souvisí i značný nárůst počtu obyvatel. Dnes žije v Pekingu asi 12 milionů obyvatel. Tvář města se dramaticky mění. Postupně mizí kdysi pro Peking tolik tradiční úzké uličky s nízkou zástavbou a na jejich místě vznikají nové výškové budovy, které jsou často z architektonického hlediska velmi vydařené. Tyto výškové budovy nejčastěji slouží jako obchodní a administrativní centra, hotely apod.

Ve městě je neustále rozšiřována dopravní infrastruktura, rozrůstá se síť komunikací, ty stávající procházejí rekonstrukcí a rozšiřováním, přibývá aut v ulicích, vyrůstají nové linky a stanice metra. Tempo a intenzita, jakým procházejí stavební práce v Pekingu, se zdají být až neuvěřitelné (alespoň ve srovnání s Českou republikou) a lze se domnívat, že jedním z podstatných akcelerátorů tohoto překotného rozvoje byly i Olympijské hry, které hlavní město Číny uspořádalo v roce 2008.

I přes dramatické procesy, kterými Peking v posledních letech prochází, můžete zde vidět mnoho zajímavých míst, které odkazují na přebohatou historii tohoto města i celé „říše Středu“. Z turistického hlediska je Peking velmi hodnotným místem. Nachází se zde mnoho impozantních paláců, chrámů, cenných muzeí, památníků atd. V případě, že vás již historie omrzí, nabízí hlavní město alternativu v podobě návštěvy proslulé pekingské opery. Po zhlédnutí představení si můžete vychutnat výbornou pekingskou kachnu v některé z mnoha restaurací. Pokud cestujete s dětmi, určitě navštivte pekingskou ZOO, kde máte možnost vidět roztomilou pandu velkou. V Pekingu je k vidění opravdu mnoho zajímavého. Měl jsem možnost v tomto městě strávit šest dní a nesetkal jsem se zde s problémem naplánovat program na následující den. Poznávání Pekingu je časově i fyzicky poměrně náročné a pěšky se dá poznávat jen velmi omezeně, vzhledem k obrovské rozloze tohoto města, ale i přesto, zdejší významná místa a hlavní atrakce města by nakonec měly uspokojit i ty nejnáročnější turisty.

Zakázané město

Zakázané město leží v centru města a bezprostředně sousedí s náměstím Nebeského klidu (Tian\'anmen). Zakázané město je vlastně označení pro císařský palác (v čínštině Gugong). Název Zakázané město se obecně vžil, protože do císařského paláce byl zakázán vstup prostým lidem. Jeho prostory mohli navštěvovat pouze hodnostáři, členové císařské rodiny a jejich služebnictvo. Císařský palác nechal založit třetí císař dynastie Ming. Svoji funkci plnil císařský palác od poloviny 15. století do začátku 20. století. Celkem zde sídlilo 24 císařů z dynastií Ming a Qing. Zakázané město tvoří ve skutečnosti ohromný palácový komplex (největší svého druhu na světě), který se rozkládá na ploše 74 hektarů ve tvaru obdélníku. Zakázané město je lemováno desetimetrovou zdí a vodním příkopem, který dosahuje šířky až 52 metrů. V komplexu se nachází okolo 9 000 místností a díky své „jen“ 560 let dlouhé historii, je Zakázané město velmi dobře zachovalé a je jedinečnou ukázkou čínské architektury. Mezi nejvýznamnější objekty v Zakázaném městě patří tři velké síně (Nejvyšší harmonie, Centrální harmonie a Uchování harmonie), Brána nebeské čistoty a další stavby. Od roku 1987 je tento jedinečný komplex na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a patří mezi jeden z nejvíce navštěvovaných turistických cílů na celém světě.

Praktické informace pro návštěvu Zakázaného města (platné v roce 2007):

Vstupné: 40 RMB = 110 Kč (od 1. listopadu do 31. března) 60 RMB = 165 Kč (od 1. dubna do 31. října) Otevírací doba: 8:30 - 16:20 (od 16. října do 15. dubna) 8:30 - 17:00 (od 16. dubna do 15. října) Doporučený čas prohlídky: alespoň tři hodiny
Spojení: a) metrem: výstup na stanici East Tian\'anmen b) autobusem: č. 124, 810, 812, 814, 846, 855 c) trolejbusem: č. 101, 103, 109

Náměstí Nebeského klidu

Náměstí Nebeského klidu (Tian\'anmen) se určitě nevyhne žádný návštěvník Pekingu. Tian\'anmen leží v samém centru Pekingu v těsné blízkosti zdí Zakázaného města. Toto náměstí ohromí především velikostí, se svojí rozlohou 44 hektarů je největší na světě. Může pojmout až milion lidí a bylo dějištěm všech významných událostí ve 20. století (včetně nechvalně proslulé studentské demonstrace v roce 1989). Na východní straně ohraničuje náměstí Muzeum čínských dějin, na západní straně Velká síň lidu a budova čínského parlamentu, na jihu uzavírá náměstí Mauzoleum předsedy Maa a na severu pak brána do Zakázaného města s velikým portrétem „všudepřítomného“ Mao-Ce-tunga.

Letní palác

Letní palác (Yiheyuan) se nachází v západní části Pekingu, asi 15 km od centra města. Areál Letního paláce je vyplněn především velikým parkem (největší klasický park v Pekingu) okolo jezera Kunming. Dominantou areálu je Letní palác, rozprostírající se na mírném kopci, který sloužil jako letní sídlo císařů. Je to palác starý více než 800 let, na začátku 20. století proběhla velká rekonstrukce a od roku 1924 je park otevřen veřejnosti. V areálu se nacházejí i další stavby (pavilony, chrám, mosty, pagody, zastřešené koridory…), které spolu s pěkným reliéfem a jezerem utvářejí nádherné místo, které je vhodné pro relaxaci. V roce 1998 byl Letní palác zařazen na seznam UNESCO.

Praktické informace pro návštěvu Letního paláce(platné v roce 2007):

Vstupné: 25 RMB = 68 Kč (od 1.listopadu do 31. března) 35 RMB = 95 Kč (od 1. dubna do 31. října) Otevírací doba: 7:00-17:00 (od 1.listopadu do 31. března) 6:30-18:00 (od 1. dubna do 31. října) Doporučený čas prohlídky: 1,5 - 2 hodiny Spojení autobusem: linky č. 907, 375, 801, 808, 732, 394, 718

Chrám Nebes

Chrám Nebes (Tiantan) je jedním z hlavních symbolů čínského hlavního města. Nachází se ve velkém parku v jižní části Pekingu. Tato architektonicky velmi zajímavá stavba byla postavena v roce 1420 císařem Yongle z dynastie Ming, aby v něm císaři uctívali Nebesa, tedy nejvyššího vládce Universa. Kromě samotného Chrámu Nebes, který je dominantou celého areálu, stojí za povšimnutí také síň Nebeské klenby a síň Modliteb za dobrou úrodu. Stejně jako areál Letního paláce, tak i tento park je velmi pěkným a upraveným místem, vhodným pro odpočinek.

Praktické informace pro návštěvu Chrámu Nebes (platné v roce 2007):

Vstupné: 30 RMB = 82 Kč (od 1.listopadu do 31. března) 35 RMB = 95 Kč (od 1. dubna do 31. října) Otevírací doba: 6:00 - 20:00 Doporučený čas prohlídky: 1,5 - 2 hodiny
Spojení autobusem: linky č. 2, 6, 17, 34, 35, 110, 120, 122, 610, 707, 721, 739…

Lámaistický chrám

Lámaistický chrám (Yonghegong), neboli palác Harmonie a míru, je nejvýznamnějším chrámovým klášterem v Pekingu. Chrám se nachází v severovýchodní části města a pochází z roku 1694. Jedná se o největší lamaserii v Pekingu. Architektura je zcela jedinečná, protože se v ní odráží kombinace čínských, tibetských a mandžuských prvků. V chrámu dodnes žijí lámaističtí mniši. Probíhají zde nejrůznější náboženské obřady a modlitby. Areál chrámu se skládá z několika síní, které jsou bohatě zdobeny. Nejvzácnějším exponátem je 18m vysoká socha korunovaného Buddhy Maitréji.

Praktické informace pro návštěvu Lámaistického chrámu (platné v roce 2007):

Vstupné: 25 RMB = 68 Kč Otevírací doba: 9:00 - 16:00
Doporučený čas prohlídky: 1 hodina
Spojení autobusem: linky č. 13, 18, 44, 62, 116, 407, 807

Zoo

Pekingská zoologická zahrada se rozkládá na severozápadě města a je vůbec největší zoologickou zahradou v celé Číně. Pro našince je přitažlivá především díky chovu pandy velké, kterou většina z nás na vlastní oči nikdy neviděla. Pandy velké mají k dispozici poměrně moderní pavilon, ostatní pavilony a výběhy nepatří k těm největším ani nejmodernějším.

V mnoha ohledech zajímavější atrakcí než zoo je moderní akvárium, které je součástí zoologické zahrady, platí se však do něj extra vstupné, které je několikanásobně vyšší. Chovají zde mj. velryby, delfíny a velké množství ostatních druhů mořských ryb a živočichů. V akváriu jsou rovněž pořádána různá představení a show. Byl jsem zde svědkem vystoupení delfínů s artisty a byl to opravdu nezapomenutelný zážitek.

Praktické informace pro návštěvu pekingské zoo (platné v roce 2007):

Vstupné: 10 RMB = 28 Kč (od 1. listopadu do 31. března) 15 RMB = 42 Kč (od 1. dubna do 31. října) 5 RMB = 14 Kč (vstup pouze do pavilonu pandy velké) 100 RMB = 280 Kč (vstup do akvária)
Otevírací doba: 7:30 - 17:30 (od 15. března do 30. dubna + od 1. října do 14. listopadu) 7:30 - 18:00 (od 1. května do 30. září) 7:30 - 17:00 (od 15. listopadu do 14. března) 9:00 - 17:30 (akvárium) Doporučený čas prohlídky: 3 hodiny (zoo + akvárium)
Spojení autobusem: linky č. 7, 27, 103, 105, 111

Ostatní zajímavá místa v Pekingu

 • Konfuciánský chrám
 • Taoistický chrám (Chrám Bílého oblaku)
 • Chrám Velkého zvonu (buddhistický)
 • Chrám Pramene zákona (buddhistický)
 • Beihai Park (v těsné blízkosti Zakázaného města)
 • Vyhlídkový kopec (Jingshan)
 • Park Fialových bambusů (nedaleko od zoo)
 • Muzeum umění
 • Vojenské muzeum
 • Muzeum čínské revoluce
 • Ulice Liulichang (tradiční obchody)

Peking - Lamaistický chrám (nahrál: admin)
Peking - Lamaistický chrám
Peking - vstup do Zakázaného města (nahrál: admin)
Peking - vstup do Zakázaného města
Peking - moderní část (nahrál: admin)
Peking - moderní část
Peking - akvárium v ZOO (nahrál: admin)
Peking - akvárium v ZOO

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
Další informace
REKLAMA

Články odjinud