A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Čína - Průvodce

Jestliže se chcete do Číny vydat, musíte mít platná víza, letenky, letenky a jízdenky na transfery v Číně a cestovní připojištění, ubytování a nechat se přeočkovat. Záleží na vás, jestli starost o ně chcete přenechat cestovní kanceláři, anebo se do Země středu vypravíte sami.
S cestovní kanceláří nebo na vlastní pěst?, Víza, Celní a devizové předpisy, Měna, Připojištění, Očkování, Kriminalita, Důležitá telefonní čísla, Doprava do Číny

S cestovní kanceláří nebo na vlastní pěst?

V nabídce mnoha cestovních kanceláří už zájezdy do Číny nechybějí. Typické kratší zájezdy (tzv. malé okruhy Čínou) většinou začínají a někdy i končí pobytem v Pekingu a ve skutečnosti žádnými okruhy nejsou. Tyto zhruba osmidenní zájezdy se soustřeďují většinou pouze na prohlídku Pekingu a jeho okolí, včetně návštěvy Velké čínské zdi a hrobky Mingů. Jejich cena začíná na 30 000 Kč. Pokud vyrazíte na tento zájezd sami, můžete ušetřit i 7000 Kč. Pokud však již vážíte dlouhou cestu do Pekingu a obětujete minimálně 15 000 Kč za letenku, byla by škoda nevydat se i do jiných čínských měst.

Tzv. velký okruh Čínou vás vyjde zhruba na 70 000 Kč. Za tyto peníze uvidíte Peking a jeho okolí , Šanghaj , Xi'an (včetně slavné terrakotové armády), Guilin s výletem po řece Li a Hongkong . Právě teď jsem vyjmenoval turisticky nejnavštěvovanější a snad i nejzajímavější oblasti Číny. Naše cesta, kterou jsme se rozhodli absolvovat bez asistence některé z cestovních kanceláří, vedla výše jmenovanými místy (s výjimkou Hongkongu) a tuto trasu vřele doporučuji. Na tomto „Velkém okruhu“ můžete vcelku pohodlně ušetřit i 40 000 Kč z celkové částky 80 000 Kč, za kterou tento zájezd nabízejí některé cestovní kanceláře. Objektivně musím přiznat, že cestovní kancelář za tuto sumu nabízí lepší kategorii hotelů, než kterou jsme využívali my, a také výhradně letecké transfery. My jsme – s výjimkou přeletu z Guilinu do Pekingu - používaly železniční transfery. Ale ušetřených 40 000 Kč jistě stojí za úvahu.

Pokud se tedy rozhodnete, že vyrazíte do ČLR po vlastní ose, musíte si vyřídit víza, letenky do Číny, letenky a jízdenky na transfery v Číně a cestovní připojištění, rezervovat si ubytování a nechat se přeočkovat. Největším pomocníkem vám při tom bude bezpochyby internet. Nejobtížnější je zřejmě obstarávání vlakových jízdenek na nutné transfery v Číně (podrobnější informace a tipy jsou umístěny v sekci Doprava v Číně ). Výhodou samozřejmě je, pokud již máte s plánováním podobných větších cest osobní zkušenost. Za nezbytnou pokládám dobrou znalost anglického jazyka.

Víza

Pro vycestování do Číny je vyřízení víz nezbytnou záležitostí, avšak nikterak komplikovanou. Turistické vízum, které potřebujete, má platnost maximálně 3 měsíce (služební vízum maximálně 1 rok). Žádost o turistické vízum se podává na velvyslanectví ČLR v Praze. Odevzdat musíte vyplněný formulář, cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po plánovaném odjezdu z Číny, jednu fotografii pasového formátu a rezervaci zpáteční letenky nebo letenky do třetí země. Pro udělení turistického víza si může ambasáda vyžádat i váš výpis z účtu. Standardní doba vyřízení víza je 7 pracovních dnů, s expresním příplatkem (20 USD) dostanete vízum do 3 pracovních dnů. Cena za vyřízení víza činí 40 USD. Přístup úředníků na ambasádě v Praze byl velice přátelský a seriózní.

Adresa Velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze: Pelléova 71/18 160 00 Praha 6 - Bubeneč tel: 233 028 800 fax: 224 319 888 Otevírací doba: Po-Pá 8:00 – 16:30 (polední pauza od 12:00 – 13:30)

Adresa Velvyslanectví České republiky v Číně:Embassy of the Czech Republic 2 Ritan Lu, Jianguomenwai, Beijing; PSČ: 100 600; Tel: 64712420, 64741439; Fax: 64741159 (předvolba: 008621)
tel:008610/65326902-5
fax:008610/65325653 beijing@embassy.mzv.cz

Adresa generálního konzulátu v Šanghaji: Conzulate General of Czech republic
room 808 – 810, New Town Center Shanghai, 83 Loushan Guan Lu

Adresa generálního konzulátu v Hongkongu: 1204-5 Great Eagle Centre, 23 Harbour Road, Wan-Chai

Celní a devizové předpisy

V rámci neobchodního dovozu lze přivážet zboží pro osobní potřebu pouze v rozumné míře. Povinná výměna valut není uplatňována. Zajištění finančních prostředků pro cestu do ČLR je nutné prokazovat při žádosti o čínské turistické vízum. Čínskou měnu nelze vyvážet ze země. Dovoz i vývoz valut není nutné deklarovat, pokud hotovost není větší než 5000 USD. V případě vývozu nadlimitního množství valut je třeba předložit deklaraci o dovozu hotovosti na území ČLR nebo se prokázat povolením orgánů ČLR k vývozu příslušného množství valut.

Do ČLR je zakázáno dovážet následující předměty: krev a její deriváty, ovoce, rajčata, lilek, pepř, mrtvá zvířata a jejich části, zeminu, patogenní a jinak nebezpečné mikroorganismy a škůdce, živá zvířata (s výjimkou psů a koček), surové kůže, vejce, čerstvé mléko, tuky, oleje, sýry, smetanu, syrovátku, vajíčka a kukly bource morušového, geneticky modifikované organismy, odpady a narkotika.

Zvláštní povolení si je třeba obstarat k dovozu následujících produktů: semena, tabákové listy, obilniny, luštěniny, řezané a suché květiny, ořechy, sušená nakládaná a mražená zelenina, výrobky z bambusu, ratanu, vrby, slámy a dřeva. Vyvážet z ČLR nesmíte: narkotika, zbraně, munici, výbušniny, radiovysílačky a jejich hlavní části, čínskou měnu v hotovosti a v cenných papírech, dále pak materiály všeho druhu, které by mohly mít negativní vliv na čínskou politiku, ekonomiku, kulturu nebo etiku, vzácné tiskoviny a předměty historické a kulturní hodnoty, vzácné živočichy a rostliny včetně semen. Za pašování (respektive výrobu) narkotik a vzácných živočichů nebo rostlin jsou ukládány velmi přísné tresty, v některých případech až trest smrti.

Tato nařízení dodržujte, čínští celní úředníci jsou velice důslední. Při našem odletu z Pekingu nám otevřeli kufr, protože pod rentgenem zpozorovali podezřelý předmět. Tím byla láhev místního destilátu, který byl specifický tím, že uvnitř láhve byl had (tento nápoj jsem později nazval „hadovica“). Po několika minutovém zkoumání a zaplacení nevelkého poplatku nám dali celníci svolení k tomu, abychom si tento suvenýr mohli odvézt domů.

Pokud se při své cestě do Číny neobejdete bez svého domácího mazlíčka (pouze psa nebo kočky), musíte splnit tyto podmínky: můžete přivézt pouze jednoho psa (kočku), musíte doložit platné potvrzení o očkování proti vzteklině a rovněž předložit mezinárodní zdravotní průkaz zvířete vydaný v zemi původu. Na dovezené zvíře je uplatňována 30 denní karanténa na určeném místě.

Měna

Čínská měna se nazývá renminbi yüan (v překladu znamená lidové peníze). Místo názvu yüan se často běžně používá také názvu kuai. Jeden yüan se dělí na 10 jiao, jeden jiao se dělí na 10 fenů. Jelikož čínský yüan není volně směnitelnou měnou, výměnu peněz musíte řešit až po příletu do Číny. Peníze lze vyměnit pouze v bance (největší z nich je Bank of China).

Měnový kurs je určován „shora“ a má fixní hodnotu, takže se nemusíte bát, že by vás někde v bance okradli nesmyslně nízko stanoveným kursem, jako se to stává zahraničním turistům na Václavském náměstí. Jediné, v čem je v jednotlivých bankách rozdíl, je tedy výše poplatku za poskytnutí směny. Při výměně musíte předložit cestovní pas. Měnit lze pouze světovou měnu (např. eura, libry, dolary…). Nechce-li se vám do směnárny, můžete získat čínskou měnu i prostřednictvím bankomatů, které naštěstí komunikují i v angličtině.

V současnosti (srpen 2007) 1 RMB = 2,7 Kč.

Zdravotnictví a cestovní připojištění

Cizinci jsou obvykle nuceni hradit náklady za ošetření a jinou lékařskou péči v ČLR v hotovosti. Jsou-li pojištěni, mohou následně uplatnit nárok u své pojišťovny. Většina zdravotnických zařízení vyžaduje před hospitalizací nebo ošetřením zaplacení zálohy do výše přepokládaných nákladů. Jsou známé i případy odmítnutí poskytnutí ošetření z důvodu nedostatečné výše finančních prostředků. Velvyslanectví ČR v Pekingu proto důrazně doporučuje uzavření kvalitního cestovního zdravotního pojištění kryjícího nejen náklady na lékařskou péči a hospitalizaci, ale i případnou repatriaci.

Kromě toho je stejně důležité mít k dispozici dostatečnou hotovost či krytou mezinárodní platební kartu, pokud by garance pojišťovny nebyla shledána dostatečnou. Výše nákladů za ošetření je variabilní a velmi kolísá v závislosti na typu lékařského zařízení a kvalitě poskytnuté péče. Ve zdravotnických zařízeních určených pro léčbu cizinců jsou náklady za ošetření obvykle výrazně vyšší než v ČR.

Očkování

Při vstupu do Číny nejsou povinná žádná očkování. Výjimkou je pouze situace, kdy cestovatel přijíždí ze zemí endemického výskytu žluté zimnice - ze zemí rovníkového pásu Afriky a většiny zemí Jižní Ameriky. V takovém případě úřady toto očkování a záznam v Mezinárodním očkovacím průkazu by měl být minimálně 10 dní.

Očkování proti žloutence typu A nebo AB a proti břišnímu tyfu je jednoznačně doporučeno. Pro krátkodobé pobyty volíme alespoň vakcínu proti typu A, před cestou stačí 1 dávka. Pro 15-20 letou ochranu se po 6 měsících podává 2. dávka. Pro dlouhodobější pobyty je vhodné podstoupit vakcinaci proti oběma typům žloutenek A i B v kombinované vakcíně ( před cestou 2 dávky, celkem během roku 3 dávky na 20 let ochrany). Očkování proti břišnímu tyfu se podává jednorázově a chrání na 3 roky. Zkontrolujte si také platnost tetanu, je na 10 -15 let.. Pro náročnější pobyty na venkově se oočkujte proti vzteklině (3 dávky před odjezdem) Vakcína (u neočkovaných osob) se v případě pokousání zvířetem musí podat během velmi krátké doby a často není v odlehlých koutech Číny k sehnání. Nesmíme zapomenout, že vzteklina je smrtelná, pokud není podaná vakcína!

Pro dlouhodobé pobyty v Jižní Číně ve venkovských oblastech a především po období monzunů je možné doporučit i vakcínu proti japonské encefalitidě.

Na cestu si přibalte alespoň základní lékárničku: Paralen, Ercefuryl, živočišné uhlí, Smectu, širokospektré antibiotikum – po poradě s lékařem, na jih do pralesa antimalarika a extrémnější repelent ( Expedition 50+) nosní kapky při rýmě, ophtalmoseptonex do očí, obvaz, dezinfekci, náplast, krém s UV filtrem, sluneční brýle, pokrývku hlavy.

Pokud se chcete poradit před cestou s lékařem z cestovní medicíny, využijte poradny na www.ockovani-zahranici.cz. Přehled a obecné rady pro cestovatele najdete na www.domuvezdravi.cz.

Kriminalita

Podle oficiálních statistik je míra kriminality v Číně velice nízká. Je otázkou, nakolik je tato statistika věrohodná, pravdou však je, že cizinci zde přicházejí k úhoně jen velmi zřídka. I ze své osobní zkušenosti mohu potvrdit, že v této zemi jsem se cítil opravdu bezpečně. Pokud jde o loupežná přepadení a fyzické násilí, lze všeobecně s klidným svědomím říci, že se nemusíte v Číně ničeho obávat a to i při nočních procházkách. Potencionální pachatele zřejmě odrazují velice přísné tresty za závažné kriminální činy.

V posledních letech se začínají častěji vyskytovat kapesní krádeže, takže buďte opatrní na své osobní věci, především v přelidněných prostorech (prostředky městské hromadné dopravy, turisticky významná místa atd.). Vyšší míra kriminality je v jihočínských provinciích. Zahraniční turisty mohou obtěžovat žebráci, či někteří ziskuchtiví průvodci. Snažte se chovat nenápadně a nedávejte na odiv svojí movitost.

Důležitá telefonní čísla

Důležitá telefonní čísla v Číně:
Policie – 110
Záchranná služba – 120
Požárníci – 119
Informace o telefonních číslech – 114
Předpověď počasí - 121

Doprava do Číny

V zásadě existují dva způsoby, jak se lze do Číny přepravit: letecky nebo vlakem. Letecká přeprava je samozřejmě nejběžnějším způsobem přepravy do Číny, především díky své rychlosti. Máte-li hodně času a dobrodružnou povahu, nabízí se zde alternativa v podobě cesty vlakem po Transsibiřské magistrále. Musíte však počítat s tím, že využijete-li přímé spojení z Moskvy do Pekingu , cesta vám zabere 6 dní. Cena jízdenky z Moskvy do Pekingu je 499 USD (10 200 Kč) ve 4 lůžkovém kupé a 789 USD (16 100 Kč) ve 2 lůžkovém kupé. Cena jízdenky tedy není nikterak vysoká, uvážíte-li ohromnou vzdálenost, kterou vlak překonává.

Vzhledem k půvabu sibiřské krajiny lze doporučit tuto dlouhou cestu rozdělit na několik úseků. Byla by zřejmě velká škoda nenavštívit jezero Bajkal, i některá další zajímavá a krásná místa, v blízkosti kterých vlak projíždí. Pokud se rozhodnete do Číny cestovat vlakem, nezapomeňte si obstarat jízdenky s předstihem. Jede-li vámi vybraný spoj přes Mongolsko, musíte mít platné mongolské vízum.

Předpokládám, že pro svojí cestu do Číny se většina z vás rozhodla využít letecké přepravy. Drobnou nepříjemností je, že ČSA lety do Číny neprovozuje a žádné přímé spojení z Prahy do Číny zatím neexistuje. Musíte tedy využít služeb zahraničních leteckých společností, které do Číny létají. Těmi jsou například: Air France (tranzit v Paříži), Aeroflot (Moskva), Austrian Airlines (Vídeň), British Airways (Londýn), El Al Israel Airlines (Tel Aviv), Finnair (Helsinky), KLM (Amsterodam), LOT (Varšava), Lufthansa (Frakfurt), SAS (Kodaň), Swissair (Curych) a další. Většina letadel létá do Pekingu a Hongkongu , některé i do Šanghaje . Cena nejlevnější zpáteční letenky se pohybuje obvykle okolo 15 000 Kč (včetně palivových a letištních příplatků). Samozřejmě ušetříte, pokud letenky zakoupíte se značným předstihem.

V době, kdy jsme měli naplánovanou naší cestu do Číny (s příletem do Pekingu), nabízel nejlevnější letenky ruský Aeroflot. Cena zpáteční letenky od Aeroflotu byla již zmíněných 15 000 Kč, přičemž například Finnair nabízel letenky jen asi jen o 1000 Kč dráž. Ukázalo se, že šetřit každou stokorunu nebylo nejšťastnější řešení, protože moje osobní zkušenost s Aeroflotem nebyla příliš dobrá. Cesta z Prahy do Moskvy proběhla bez problémů, rozpaky však vzbudilo arogantní a nepříjemné chování zaměstnanců moskevského letiště Šeremetěvo, kteří nás po příletu do Moskvy odbavili asi až hodinu po příletu (chápu tedy nervózní reakce spolucestujících, kteří měli na přestup do cílové destinace jen několik minut), protože v okýnku pasové kontroly dlouho nebyl ani jeden celník.

Několikahodinové čekání na spoj do Pekingu mi v prostředí tmavého, postaršího a nevábně vyhlížejícího letiště také zrovna rychle neubíhalo. Tranzitní prostor byl poměrně malý a najít volné místo k sezení nebylo snadnou záležitostí. Dalším překvapením bylo, že místo slibovaného Boeingu, který byl uveden na letence, jsme nastoupili do staršího velkého ruského letadla. Tento fakt by mi ani příliš nevadil, problémem byl ale nedostatečný dolet tohoto letounu a tím pádem i neplánované mezipřistání v Barnaulu u Novosibirsku z důvodu dotankování paliva, které se nesnesitelně protahovalo. Výsledné zpoždění na příletu asi tři hodiny a k tomu nepříliš přívětivé chování palubního personálu, to byl výsledek našeho cestování s Aeroflotem. Na obranu této ruské letecké společnosti musím objektivně přiznat, že zpáteční cesta proběhla bez sebemenších problémů. Při příletu do Číny musíte odpovědným úředníkům na letišti předložit prohlášení o vašem zdravotním stavu, které vyplníte ještě na palubě letadla. Poté následuje klasická kontrola cestovního pasu s vízem, stejně tak vám budou ověřeny i letenky. V letadle rovněž předem vyplníte celní prohlášení, které poté odevzdáte celním úředníkům. Kopii tohoto dokumentu si ponechejte u sebe až do svého odletu.

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
Další informace
REKLAMA

Články odjinud