A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Čína - Xi’an - Průvodce

Xi'an je turisty jedním z nejnavštěvovanějších čínských měst. Jedná se o historické město, které sloužilo od 12. století př. n. l. jako hlavní město jedenácti dynastiím. Xi'an byl výchozím bodem proslulé Hedvábné cesty. Na území Xi'anu a v jeho okolí se dnes nachází mnoho velice významných historických a kulturních památek z různých etap čínských dějin.
Velká pagoda divoké husy, Malá pagoda divoké husy, Zvonová věž, Muzeum provincie Šen-si, Terakotová armáda, Ostatní zajímavá místa

Dnešní Xi'an (čtěte „sian“) je důležitým centrem průmyslu, obchodu a turismu. V tomto hlavním městě provincie Shenxi (Šen-si) žije dnes přibližně 5 milionů obyvatel. Dodnes se ve městě dochovaly mohutné 14 km dlouhé hradby, které uzavírají centrum města do tvaru obdélníku. Tyto hradby patří k jednomu z nejlépe zachovaných obranných systémů nejen v Číně. Xi'an na mě v některých místech působil více tradičním dojmem, typicky čínským (oproti Pekingu nebo Šanghaji). Ve městě je dodnes mnoho úzkých, zaprášených uliček (tzv. hutongů) s pravidelnou nízkou zástavbou, kde se odehrává většina ze života prostých Číňanů. Místní obyvatelé přímo na ulicích obědvají, hádají se i konverzují, hrají šachy, vyrábějí nejrůznější předměty, s kterými poté obchodují, porcují maso a provádí veškeré další činnosti.

Po předchozí návštěvě Pekingu a Šanghaje jsem si až tady naplno uvědomil, že jsem opravdu v Číně, se vším, co k ní skutečně patří a jak jsem si ji odjakživa představoval. Ovšem toto tvrzení platí pouze pro několik městských čtvrtí a ulic, nikoliv pro celé město. Na jeho okrajích je k vidění nová moderní zástavba panelových domů, město protíná několik širokých a dlouhých bulvárů, v centru města se nachází několik moderních výškových budov. Milovníci dávné historie si v tomto starobylém městě přijdou opravdu na své, což lze doložit následujícím výčtem historických a kulturních památek, které se nacházejí v Xi'anu a jeho nedalekém okolí.

Velká pagoda divoké husy

Tato známá památka, lokalizovaná 4 km jižním směrem od centra města, která byla vystavěna na půdě kláštera Milosrdenství, je jedním z hlavních symbolů starodávného Xi'anu. Pagoda, jež byla vystavěna ze dřeva a cihel, je 64 m vysoká a pochází z roku 652. Původně měla pět pater, později byla navýšena o další dvě. Jedná se o jedinečnou ukázku buddhistické architektury a i přes svoje značné stáří je výtečně zachovalá, přičemž odolala mnoha silným zemětřesením. Kromě vlastní pagody se v areálu nachází rovněž chrám Da Ci'en a Náměstí Velké pagody divoké husy, které se nachází severně od chrámu. Na tomto náměstí se pravidelně konají velké show s fontánami, jež jsou doprovázeny emotivní hudbou. V pozadí této show monumentálně ční Velká pagoda divoké husy. Nejpůsobivější je tato performance za tmy.

Praktické informace pro návštěvu Velké pagody divoké husy (platné v roce 2007):

Vstupné: 25 RMB = 68 Kč (bez výstupu na pagodu); 30 RMB = 82 Kč (s výstupem na pagodu)
Otevírací doba: 8:00 - 18:00
Show s fontánami: pondělí, středa – pátek: 12:00, 21:00; úterý: 12:00; víkendy: 12:00,14:00, 16:00, 18:00 a 21:00

Malá pagoda divoké husy

Malá pagoda divoké husy (Xiaoyanta) stojí na jižním okraji města a byla vybudována roku 709. Je vysoká 43 m (je ale o 6 pater vyšší než Velká pagoda) a stejně jako její velká sestra přežila mnoho silných zemětřesení. V případě, že jste již navštívili Velkou pagodu, nepovažuji návštěvu Malé pagody za nutnou, jelikož je postavená ve stejném stylu.

Zvonová věž

Tato dřevěná věž, pocházející z roku 1384, je největší a nejlépe dochovaná svého druhu v Číně. Je vysoká 36 m a nachází se přímo v geometrickém středu starodávného Xi'anu. Z vrcholku věže je pěkný výhled na město. Jedinou vadou na kráse je fakt, že okolo věže je postaven kruhový objezd, kde je velmi hustý provoz, takže se o nikterak klidné místo rozhodně nejedná.

Praktické informace pro návštěvu Zvonové věže (platné v roce 2007):

Vstupné: 20 RMB = 56 Kč (od 1. dubna do 31. října) 15 RMB = 42 Kč (od 1. listopadu do 31. března) Otevírací doba: 8:00 - 18:00 Doporučený čas prohlídky: 1 hodina

Muzeum provincie Šen-si

V blízkosti Malé pagody divoké husy se nachází muzeum provincie Šen-si, která byla místem vzniku prvních čínských civilizací. V této moderní budově, jež v sobě zohledňuje prvky klasické čínské architektury, můžete obdivovat exponáty z čínského výtvarného umění a kaligrafie, nachází se zde rovněž významné historické psané dokumenty. Mimo to jsou zde vystaveny vzácné exponáty pocházející z doby paleolitu až po feudální období. Zdejší exponáty se řadí k nejvýznamnějším v celé zemi. Některé z nich jsou opravdu velmi zajímavé a pro Evropana velmi netypické.

Praktické informace pro návštěvu Muzea provincie Šen-si (platné v roce 2007):

Vstupné: 50 RMB = 140 Kč (od března do listopadu) 35 RMB = 95 Kč (od prosince do února)
Otevírací doba: 8:30 – 18:30 (od 1. června do 7. října) 8:30 – 18:00 (od 1. března do 31. května a od 8. října do 15. listopadu) 9:00 – 17:30 (od 16. listopadu do konce února)
Doporučený čas prohlídky: 2 hodiny
Autobusové spojení: linky č. 5 , 19 , 24 , 26, 27, 30, 34, 400, 401, 521, 527, 701, 710, 721, 722

Okolí Xi'anu -- terakotová armáda císaře Qin Shihuanga

Slavná terakotová armáda císaře Qin Shihuanga je jednou z nejúžasnějších a nejoblíbenějších pamětihodností v celé Číně. Často také bývá nazývána osmým divem světa. Muzeum, které zde bylo zřízeno, se nachází nedaleko vesničky Xiyang, asi 30 km východním směrem od Xi'anu. V blízkosti terakotové armády (asi 2km) můžete navštívit rovněž také mauzoleum císaře Qin Shihuanga.

K objevu figur válečníků a koní došlo poměrně nedávno, v letech 1974 – 1976. První nález byl vykopán náhodou, když místní rolníci hledali vodu. Dnes je vystaven v hale (jámě) číslo 1. Jedná se o největší ze tří hal, kde se na celkové ploše 12 600 m2 nachází 6 000 válečníků, jejich koně a 50 bojových vozů. Všechny tyto hliněné figury jsou v životní velikosti (válečníci mají výšku 1,8m), jsou vybaveny nejrůznějšími zbraněmi a každá postava má dokonalé proporce a liší se svojí mimikou. Druhá a třetí část armády byla objevena v roce 1976. Ve druhé hale se nachází 1 300 válečníků a koní a také 89 bojových vozů. V této druhé hale jsou bojové jednotky přesně seřazeny podle svého druhu; zvlášť jsou sešikováni lučištníci, kavalérie, pěšáci i vozové jednotky (na rozdíl od haly číslo 1, kde jsou jednotlivé jednotky vzájemně promíchány). Nejmenší je hala číslo 3. V ní se nachází 69 figur s obrannými zbraněmi a dřevěný vůz tažený čtyřmi koňmi.

Tato impozantní neživá armáda dokládá obrovskou moc císaře Qin Shihuanga. Ten stál v čele silného státu Qin a sjednotil Čínu, která byla do té doby rozdrobena na mnoho mezi sebou válčících státečků. Období vlády Qin bylo velmi krátké, ale co do významu jedno z nejdůležitějších (mj. stavba Velké zdi, výstavba zavlažovacích kanálů atd.).

Objevení terakotové armády patří bezesporu mezi nejdůležitější archeologické objevy 20. století. Návštěva tohoto ohromujícího místa patří mezi největší zážitky každého návštěvníka Číny. Terakotová armáda působí giganticky, ale také překvapivě autenticky, kdy občas získáváte dojem, že je tato hliněná armáda opravdu živá. V roce 1987 byla terakotová armáda císaře Qin Shihuanga přidána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO a její návštěvu si nesmíte nechat ujít.

Praktické informace pro návštěvu terakotové armády (platné v roce 2007):

Vstupné: 90 RMB = 245 Kč (od 1. března do 30. listopadu) 65 RMB = (od 1. prosince do konce února) Otevírací doba: 8:00 -18:00 Doporučený čas prohlídky: 3 hodiny
Autobusové spojení: 914 nebo turistický autobus č. 5 (306) + řada dalších turistických autobusů

Ostatní zajímavá místa v Xi'anu a okolí:

  • Bubnová věž
  • Palác Xingqing
  • Mešita (Qingzhensi)
  • Vesnice Banpo (archeologické naleziště, 7 km od Xi'anu)
  • Pozůstatky Lantianského člověka (15 km od Xi'anu)
  • Horké prameny a lázně (asi 25 km od Xi'anu)

Xian - centrum (nahrál: admin)
Xian - centrum
Xian (nahrál: admin)
Xian
Xian (nahrál: admin)
Xian
Xian - Zvonová věž (nahrál: admin)
Xian - Zvonová věž

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

Články odjinud